hemoroidy

Hemoroidy czyli żylaki odbytu – przyczyny, objawy i leczenie

Hemoroidy to dość powszechny problem. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko ich występowania. Nawet 60% osób po 50. roku życia ma objawy hemoroidów. Problem ten bardzo często kobiet w ciąży i po porodzie. Dlaczego pojawiają się hemoroidy? Jakie dają one objawy i jak można je leczyć? Więcej na ten temat przeczytasz poniżej!

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, są naturalnymi strukturami odbytu. Są to poduszeczki wypełnione krwią, które uszczelniają kanał odbytu. Wraz z mięśniami zwieracza kontrolują one wydalanie. Nieprawidłowo działające hemoroidy zaczynają być wstydliwym problemem. Można sobie jednak z nimi poradzić za pomocą domowych sposobów! W przypadku kiedy guzki rozciągają się ponad miarę i wypełniają krwią, przyczyniając się do bolesnego pobycie, to oznacza stan chorobowy.

Rodzaje hemoroidów

Guzki krwawnicze można podzielić na kilka typów, a mianowicie na:

 • hemoroidy zewnętrzne – łatwo wyczuwalne; miejsce, w którym występują jest opuchnięte i podrażnione; mogą powodować ból i krwawienie podczas oddawania stolca,
 • hemoroidy wewnętrzne – znajdują się pod błoną śluzową odbytu; guzki są praktycznie niewyczuwalne; objawiają się jasnoczerwoną krwią podczas oddawania stolca i sączeniem się wydzieliny śluzowej, 
 • wypadnięte hemoroidy – wypadać mogą zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne hemoroidy; oznacza to, że rozciągają się i wybrzuszają poza odbyt; może dojść do powstania skrzepów, wypukłości, biegunki i zaparć.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Uważa się, że powstawanie hemoroidów jest skutkiem współistnienia kilku czynników związanych z dietą, trybem życia, wysiłkiem fizycznym  i wykonywanym zawodem. Sytuacje, które przyczyniają się do upośledzenie przepływu krwi w splotach naczyniowych w okolicy odbytu przyczyniają się do pojawienia się hemoroidów. Jest to np.:

 • zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne, spowodowane przez zaparcia, silne parcie czy ciążę,
 • siedzący tryb życia,
 • biegi długodystansowe,
 • biegunka,
 • nawykowe zaparcie.

Hemoroidy występują również u osób z guzami miednicy małej, marskością wątroby czy wrodzonym brakiem zastawek żylnych w żyłach trzewnych.

Objawy hemoroidów

Do objawów żylaków odbyta zalicza się głównie:

 • krwawienie z odbytu – krwawienie świeżą krwią, które towarzyszy podczas wypróżniania,
 • dyskomfort w okolicy odbytu.
 • uczucie niepełnego wypróżniania,
 • świąd i pieczenie w okolicach odbytu.

Stopnie rozwoju hemoroidów

Położenie żylaków odbytu i ich wielkość można poddać klasyfikacji:

 • hemoroidy I stopnia – to powiększenie guzków krwawniczych bez ich wypadania na zewnątrz,
 • hemoroidy II stopnia – guzki pojawiające się na zewnątrz odbytu podczas wypróżniania,
 • hemoroidy III stopnia – guzki wypadają podczas wypróżniania i nie wracają samoistnie,
 • hemoroidy IV stopnia – guzki utrzymują się na zewnątrz, nie można ich odprowadzić do kanału odbytu i się nie zmniejszają.

Leczenie hemoroidów

W początkowych stadiach wystarczy odpowiednia profilaktyka – leczenie zachowawcze włącza się na krótki okres czasu. Istnieje również możliwość leczenie zabiegowego, jednak to zależy od stopnia rozwoju choroby.

Gdy guzki są mało dokuczliwe to nie jest potrzebne żadne leczenie. Wystarczy odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i spożywania większej ilości płynów. Należy również pamiętać o tym, aby nie powstrzymywać wypróżnień. W przypadku kiedy dojdzie do nasilenia objawów związanymi z hemoroidami, włączane jest leczenie zachowawcze w postaci czopków, kremów bądź maści na hemoroidy.

Dokuczają Ci hemoroidy? Nie czekaj! Umów się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu!

Hemoroidy uznawane są za wstydliwą przypadłość. W związku z tym wiele osób nie chce iść z tym problemem do lekarza i próbuje sobie poradzić na własną rękę. W przychodni Jutro Medical cały zespół medyczny wie, że nic co ludzkie nie jest im obce. Po to są lekarze, aby pomóc w każdym przypadku, nawet tym najbardziej wstydliwym. Nie czekaj, umów się na wizytę do lekarza Jutro Medical już dziś!

ARTYKUŁ PARTNERA